KARİALILAR – Denizcilerden Kent Kuruculara

KARİALILAR – Denizcilerden Kent Kuruculara

Hazırlayan: Olivier C. HenryAyşe Belgin-Henry

Çeviren: İpek Dağlı Dinçer, G.Bike Yazıcıoğlu

Yapı Kredi Yayınları

Sayfa sayısı: 544

Boyut: 23,5 x 33

Çoğu tekne sahibinin “sezonda” akın ettiği koylar, tarihte hep “Karia” olarak bilinen bölgenin içindedir. Bu bölgede Karialılardan kalma antik kentlerin çoğunun adını biliriz ancak Karialılar kimlerdir, nereden gelmiş nereye gitmişlerdir, hangi kent onlardan önce veya sonra vardı, hangilerini onlar kurdu, nasıl denizcilerdi, nasıl savaşırlardı, ticaretin neresindeydiler… gibi soruların yanıtını nadiren verebiliriz. İşte bu müthiş kitap, yaşadığımız toprakları daha iyi tanımak için mükemmel fırsatlardan biri.

yapikrediyayinlari.com.tr adresinden:

Karialılar – Denizlerden Kent Kuruculara

/ The Carians – From Seafarers to City Builders”

Bu kitapta Karia Bölgesi’nin prehistorik çağlara tarihlenen en erken yerleşimlerinden Geç Osmanlı Dönemi’ne uzanan arkeolojik ve tarihi geçmişi hakkında bugüne dek yapılmış çalışmaların ve güncel araştırmaların bir özeti sunulmuştur. Anadolu Yarımadası’nın güneybatı kesiminde yer alan ve Antikçağ’da Karia olarak bilinen coğrafi bölgenin kuzey sınırını Büyük Menderes Vadisi, doğu sınırını Dalaman Çayı belirler.

MÖ 2. binyıla tarihlenen yazılı kaynaklarda birçok kez adı geçen Karialıların, Hitit istilaları karşısında Anadolu halklarını destekledikleri ancak daha sonra Mısırlılar karşısında Hititlerin yanında yer aldıkları görülür.

Karialıların adı, tüm Akdeniz’de geçtikleri yerleri talan ederek Geç Tunç Çağı’nın güçlü imparatorluklarının çöküşüne katkıda bulunan efsanevi “Deniz Kavimleri” arasında da anılır. İlerleyen dönemlerde, Homeros Karialıların Yunanlara karşı Troia kentini savunmaya gelen halklar arasında yer aldığından bahsederken “savaşmaya bir kız gibi altınlarla süslü geldiler” sözleriyle Karialıların zenginliğini vurgular.