DADDatölye Çalışmaları – 1 “Demirleme Bağlama ve Yanaşma”

DADDatölye Çalışmaları "Demirleme, Bağlama ve Yanaşma"

Ataköy Marina’nın desteği ile Marina’da Ataköy Marina – Yat Kulübü Seminer Salonununda Demirleme, Bağlanma ve Yanaşma konulu kısa bir teorik sunum yapacağız. Atölye ortamına getirebildiğimiz düzenekleri inceleyeceğiz.

Bunların arasında halatların yapılarını, örgü tekniklerini, zincirlerin tiplerini, demonte vaziyette çalışır bir ırgat ile devresindeki diğer unsurları, tonoz düzeneklerini, bağlanma elemanları ile esneticileri sayabiliriz.

Öğleden sonra tekne üzerinde rıhtımdan ayrılma ve yanaşma uygulamalarını, standart demir atma ve alma tekniklerini, fırtına çapası için düzenekleri ve uygulamasını en sonda ise yelken ile rıhtıma kıçtankara olma manevrasını uygulayacağız

Mehmet Erem

Mehmet Erem

1969 yılında İstanbul Heybeliada’da doğdu. Yelkene henüz ortaokul yaşlarında İstanbul Yelken Klubü’nde lisanslı sporcu olarak başladı. Lise eğitimini 1988 yılında Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olan Erem bu süre zarfında çeşitli klüplerde (Dragos Yelken Klubü, Heybeliada Su Sporları Klubü gibi) ve organizasyonlarda yelken eğitmeni ve antrenörü olarak görev yaptı.

2004 yılından beri Yatçılık konusunda çeşitli düzeylerde eğitim veren Erem, internet ortamında forum ve yazışma gruplarında aktif çalışmakta olup, çeşitli görsel ve yazılı yayınların yanında 2014 yılından beri TÜYEP eğitmeni ve kuruluşundan beri DADD’ın Eğitim Koordinatörüdür. Profesyonel Yat Kaptanı olan Erem evli ve 2 çocuk babasıdır.

Mert Demircan

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Lise eğitimini 1998 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nde tamamladıktan sonra 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Ķimya Mühendisliğinden mezun oldu. 2007 yılında ise MBA derecesini aldi. 15 Yıl boyunca Kurumsal firmalarda özellikle Satış alaninda Yöneticilik yaptıktan sonra 2018 yılında kendine ait Eğitim ve Danışmanlık şirketini kurdu.
Denizciliğe henüz çocukluk yıllarında yaz dönemlerini geçirdiği Silivri’de küçük kayıklarla başlayan Demircan, Yelkenli teknelerle Üniversite yıllarında tanıştı. Sportif katamaranlarda kazanılan tecrübelerden sonra ailece yapılan Yelken gezileri sonrasında Yelkenli Yatçılık, Demircan’ın tutkusu haline dönüştü.
Yaklaşık 15 sene Ege ve Akdeniz’de farklı ülkelerde Yelken tecrübesi edindikten sonra kendisini bu alanda geliştirmek ve yeni tecrübeler kazanmak adına 2016 senesinde yurtdışına gidip İngiltere, Fransa ve Manş Denizi bölgesinde ileri seviye yelken eğitimlerine katılarak özellikle Gel-Git olan sularda ve farklı deniz koşullarında tecrübe kazanmış ve RYA Yachtmaster Offshore belgesini almıştır.
Aynı zamanda TUYEP YY5 Yelkenli Yatçılık eğitmeni olan Demircan, 150 GT Yat Kaptanı belgesine de sahiptir.