DADDralli Karadeniz 2022

DADDralli Karadeniz 2022

27 Haziran - 31 Ağustos 2022

ÖNSÖZ

            Argonotların Dümensuyunda Bir Dostluk Yolculuğu,

            Demek krallığımda hak iddia ediyorsun, dedi Pelias. O zaman Colchis Ülkesinden Altın Post’u getirmeni emrediyorum sana! İason şaşkın, düşünürken kara kara, bu imkansız görevi nasıl yerine getireceğini, Tanrıça Athena el verir ona. Hızlı anlamına gelen Argo gemisi O’nun himayesinde özel ağaç ve malzemelerle inşa edilirken, haberi duyan yürekli kahramanlarda sefere katılmak üzere toplanırlar kıyıya. İason’a bu onurlu yolculukta bulunma arzularını dile getirirler birer birer…

            MÖ 13.yy da Troya Savaşı öncesi gerçekleştiği varsayılan bu mitolojik öyküyü, İskenderiye kütüphanesinin yöneticisi, şair Rodoslu Apollonios MÖ 3.Yy da kaleme almıştır. Argonautica, İason ve Argonotların Altın Post’ a ulaşmaları ve dönüşlerinin efsanevi yolculuğunu, bin yıldır nesilden nesile, şölen ateşleri etrafında ozanlar tarafından anlatılageldiği şekilde aktarır. Davetkar Limni adasından ancak Herakles’in uyarılarıyla ayrılışları, kör kahinin bilgeliği ile İstanbul Boğazının hareketli kayaları ve akıntıları ile mücadeleleri,  Prenses Medea’nın büyüleri ve akıl vermesi sayesinde Altın Postu alıp kaçışları, Sirenleri müziğiyle alt eden Orfeus, ve daha nice heyecan dolu macera Argo’nun dümen suyunda bugüne kadar ulaşır.

Amatör denizciler, 2018 ve 2019 yazlarında, DADD’ın öncülüğünde, Yunanistan, Türkiye ve Gürcistan kıyılarını yalayan dalgaların köpüğünde yelkenlileri ile Volos’tan başlayarak Limni adası ve Boğazları aşıp, Ege’den Karadeniz’e dünyanın en eski deniz ticaret yolunun izini sürerek ve Gürcistan’a, Poti’ye uzandılar.

2020 ve 2021’de pandemiden ötürü yapılamayan, kıstlamalar nedeniyle bu yıl İstanbul’dan start alacak mitolojik seyirde tekrar Altın Post’un peşinde,  Türkiye ve Gürcistan kıyılarını yalayan dalgaların köpüğünde yelkenlileri ile macera yaşayacaklar.

Hem mitolojik öyküyü tekrar yaşatacak hem de Tim Severin’ in 1984 yılında Argo’nun küçük bir replikasını yaparak Yunanlı, Türk ve Gürcü gönüllülerle kürek çekerek kat ettikleri zahmetli yolculuğu yad edecekler.

Limanlarda yöre halkıyla kaynaşıp,

Argonautica ve ondan esinlenerek günümüze dek yazılmış eserleri okuyarak, arkeolojik kalıntılar ve yerel mitleri araştırarak, mitolojinin derinlerinde saklı insan hikayelerini keşfedip zenginleşeceğimiz, yeni dostluklar kuracağımız özel bir deniz yolculuğu bekliyor olacak bizleri.

Rüzgarımız kolayına, neşemiz daim

olsun.

Kısmet Deniz Polat

Dernek Üyesi