DADDsevgiçemberi 30 Ağustos 2021 Fethiye Ece Marina

30 Ağustos 2021 Pazar – Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği “Fethiye”

BU SEVGİ HİÇ BİTMEZ

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği üyeleri, geleneksel 30 Ağustos Zafer Bayramı Sevgi Çemberi etkinliğinde bir araya gelerek denize ay-yıldız motifi nakşettiler.

            Kısa adı DADD olan Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği, kurulduğu 2017 yılından bu yana sürdürdüğü ulusal günlerde sevgi çemberi oluşturma geleneğini bu 30 Ağustos’ta da değiştirmedi. Fethiye Körfezi’nin eşsiz doğallığında buluşan DADD üyesi denizciler, bu yıl çember yerine, ulusal coşkuya sembolik bir gönderme yapmak üzere ay-yıldız motifi nakşettiler.

            29 Ağustos’ta Ece Marina’nın konuğu olarak ağırlanan DADD üyeleri, aynı gün saat 18.30 yapılan brifingin ardından, yemekte buluşan 200 dolayında denizcinin ortak konusu deniz ve elbette 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 99’uncu yıldönümünde oluşturulacak sevgi çemberi idi.

            30 Ağustos sabahı 09.00 civarında Ece Marina’dan ayrılan tekneler, açıkta ve Körfez’in pek çok yerleşiminden görülecek şekilde sevgi çemberini oluşturmaya başladılar. Kanal 72’den haberleşerek büyük bir düzen içinde ay-yıldız motifini oluşturan 46 teknede bulunan 200 civarındaki denizci, önce saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızı seslendirdi, ardından günün coşkusunu şarkılar ve marşlarla dile getirdi.

KATILIMCILARA TEŞEKKÜR

            Cemal Ülgen’in başkanlığı ve İsmail Tümer’in komodorluğuyla gerçekleştirilen sevgi çemberi, karadan da büyük katılımla desteklendi. Vatandaşlar alkışlarla ve bayraklarıyla denizdeki coşkuya eşlik etti. Etkinliğe Fethiye Liman Başkanı Cihan Duman ve Fethiye Sahil Güvenlik Komutanı SG. Binbaşı Erdal Kıreker de eşlik etti. DADD Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Zafer Türkmen, etkinlik sonrasında yaptığı açıklamada, bundan sonra her yıl Fethiye’de aynı etkinliği düzenlemeye devam etmeyi planladıklarını kaydederek, “DADD 30 Ağustos 2021 etkinliğimiz Cemal Ülgen reisimin başkanlığında ve İsmail Tümer reisimin komodorluğunda yapıldı. Rüzgârüstü teknemiz Metin Alkan reisimin Serene 2020 katamaranıydı, rüzgâraltı teknemiz de Ümit Bayoğlu reisimizin Beluga teknesiydi. Ayrıca etkinliğe katılan tüm reislere teşekkürler, yalnız bırakmadılar. Ece Marinadan Nejat ve Burak beylere, liman başkanımıza ve SG komutanımız ve mensuplarına teşekkürü borç biliriz. Zafer Bayramımız kutlu olsun” diye konuştu.

            Bu arada DADD’ın 30 Ağustos günü yayımladığı Zafer Bayramı bildirisi de üyeler tarafından beğeniyle karşılandı ve herkesi duygulandırdı. DADD’ın 30 Ağustos bildirisi şöyle:

            “Değerli dostlar, Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği olarak ulusal günlerimizi çok önemsiyoruz. Bizi biz yapan, bizi var eden zamanların hatırlanması, yeniden değerlendirilmesi için en uygun günlerdir kuşkusuz ulusal bayramlar.

Tıpkı Zafer Bayramımız olan 30 Ağustos gibi.

Dostluk denizinin birbirinden güzel limanlarında el ele vererek oluşturduğumuz sevgi çemberleri ile bize bugünümüzü armağan edenlere sevgimizi, ulusal günlerimizde şeklen de olsa göstermeye gayret ediyoruz.

30 Ağustos 2021, bizim için hem çok özel hem de Fethiye’deki sevgi çemberimiz ile imza atarak pekiştirdiğimiz gönül bağımızla çok anlamlı bir gün.

Gelin, bugünümüzü borçlu olduklarımızı bir kez daha analım.

 

Tam 99 yıl önceydi,

Ateşi ve ihaneti gördük.

 

Tam 99 yıl önceydi,

Ayın altında kağnılar gidiyordu Akşehir üstünden Afyon’a doğru.

 

Tam 99 yıl önceydi,

On beşlik şarapnelin çeliğinde ince boyunlu çocuklar uyuyordu.

 

Tam 99 yıl önceydi,

Şayak kalpaklı adam

Nasıl ve ne zaman geleceğini bilmeden güzel, rahat günlere inanıyordu.

 

Tam 99 yıl önceydi,

O, saatı sordu.

Paşalar: “Üç” dediler.

 

Tam 99 yıl önceydi,

Sarışın bir kurda benziyordu.

Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.

Yürüdü uçurumun başına kadar,

Eğildi, durdu.

Bıraksalar

İnce, uzun bacakları üstünde yaylanarak

Ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak

Kocatepe’den Afyon Ovası’na atlayacaktı.

 

Tam 99 yıl önceydi,

Haykırmıştık hep bir ağızdan: “Dört nala gelip Uzak Asya’dan Akdeniz’e bir kısrak başı gibi uzanan bu memleket bizim” diye.

 

Tam 99 yıl önceydi,

9 Eylül’de İzmir’e girdik

Ve Kayserili bir nefer

Türk halkıyla beraber

Seyretti İzmir rıhtımından Akdeniz’i.

 

Ve tam 99 yıl önceydi,

Gittiler, geldikleri gibi.

 

O gün bugündür, dostluk denizidir Akdeniz, Ege.

O gün bugündür yaşıyoruz bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine.

O gün bugündür ne dâhili ve harici bedhahlar gördü de “bana mısın?” demedi bu topraklar.

O gün bugündür, şayak kalpaklı adamın inandığı güzel günleri yaşıyoruz, her zaman istediğimiz gibi olmasa da.

Ama bugün, burada ve tüm Türkiye’de, 99 yıl önceki bugünün mirasına sahip çıkıyoruz.

O nedenle başta şayak kalpaklı adam, Mustafa Kemal Atatürk’ümüz olmak üzere Kurtuluş Savaşı’mızın kadın-erkek-çocuk tüm neferlerine minnetimizi ve saygımızı bir kez daha dile getiriyoruz.

Ve haykırıyoruz yüreğimizin en derininden:

“Senin naçiz vücudun çoktan toprak oldu Atam.

Ama Türkiye Cumhuriyeti, bir çağdaş medeniyet olarak, sonsuza dek payidar kalacak.”

 

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.”

 

 

29 Ağustos akşamı verilen yemekte tüm katılımcılar Başkan Zafer Türkmen ve etkinlik sorumluları tarafından bilgilendirildiler.

 

 

Ece Marina’da gerçekleşen akşam yemeğinde 200 civarında denizci hazır bulundu.

 

 

Tekneler, 30 Ağustos günü büyük bir hassasiyetle sevgi çekberini oluşturdular.

 

 

Ay-yıldız motifini oluşturan 46 teknede bulunanlar hep birlikte saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı’nı seslendirdiler.

 

 

DADD tarafından oluşturulan ay-yıldız motifli sevgi çemberi, çevreden de vatandaşların desteğini alarak 99’uncu yılına erişen zafer coşkusunun katlanmasını sağladı.