Yarışmada Dereceye Giren İlk Üç Öykü

    Derneğimizin, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle ortaokul öğrencileri arasında düzenlediği “Deniz” Temalı yarışmamızın birincisine Tüm yurttan 425 öğrenci katıldı. Tanınmış çocuk edebiyatı yazarlarımız ve denizci yazarlarımızdan oluşan18 kişilik seçici kurulumuz gönderilen öyküleri konuya uygunluk, dil, kurgu başta olmak üzere çeşitli açılardan değerlendirdi ve ilk üç derece ile mansiyona değer gördüğü 10 öyküyü saptadı.


     Doğal olarak öyküler, yazarlarının yaşlarının neden olduğu kimi küçük noktalama, dil bilgisi vb. hatalarına sahipler. Ama seçici kurulumuz için bu yanlışlardan daha önemli olan; denize, deniz canlılarına, deniz hayatına karşı sevgiyle, sorumlulukla yaklaşan, denizi, doğayı önemseyen, insanla deniz arasındaki ilişkiyi hayatın çeşitli duygularıyla ve durumlarıyla yorumlayabilen bakışlardı.
İlk üç dereceyi kazanan öykülerimizi orijinal halleriyle sizinle paylaşmak istedik. Gelecek yıllarda daha büyük katılımla, yeni öykülerde buluşmak umuduyla sevgilerimizi, saygılarımızı sunarız.


Seçici Kurul Üyeleri