DÜNYANIN ÇEVRESİNDE YOLCULUK

KİTAP ÖNERİSİ                                                                                      

Tayfun TİMOÇİN

DÜNYANIN ÇEVRESİNDE YOLCULUK / Louis-Antoine de Bougainville

Altını çize çize okuduğum kitaplardan biridir. 18’inci yüzyıl denizciliği hakkında muhteşem bilgiler edinmenin yanısıra gerçek bir dünya seyahati okumanın heyecanı da büyük doğrusu. Yapı Kredi Yayınları Kâzım Taşkent Klasik Yapıtlar Dizisi’nde ilk baskısı 2009’da yapılan kitabı Türkçeye Ömer Bozkurt çevirmiş.

“yapikredikakinlari.com.tr” adresindeki tanıtım metnine göz atalım:

“Yolculuk edebiyatının başyapıtlarıdan sayılan Bougainville’in 1766-1769 yılları arasında gerçekleştirdiği yolculuğunun anlatısı aynı zamanda sömürgeciliğin tarihi olarak da okunuyor.
“Dünyanın Çevresinde Yolculuk”, Louis-Antoine de Bougainville (1729-1811), XVIII. yüzyılda Batı Avrupa’da yeryüzü bilgisinin ve bilimlerin gelişimine katkıda bulunan, Aydınlanma Çağı’nın çok yönlü –denizci, kâşif, bilgin, filozof, asker, diplomat- isimlerinden biridir.
Bougainville’in 1766-1769 yılları arasında gerçekleştirdiği yolculuğunun anlatısı, Dünyanın Çevresinde Yolculuk, tarihsel ve edebi niteliklerinin yanısıra, XVIII. yüzyılda denizdeki protokol kuralları, sömürge yönetimleri ve sömürge tarihi hakkında önemli bilgiler vermesi nedeniyle, yolculuk edebiyatının başyapıtları arasındadır.”

Kitabının girişinde “Bu kitap özellikle denizciler için yazılmıştır” diyen Bougainville, Brezilya’da keşfettiği bir çiçeği Avrupa’ya getirerek Eski Dünya’nın bundan haberdar olmasını sağlamıştır. Bugün ülkemizde o çiçeği “begonvil” olarak tanırız.

Kitaptaki denizcilikle ilgili ayrıntı ve bilgilere siz de hayran kalacak, muhtemelen arada sırada okuyacağınız bir başucu kitabı bulduğunuza emin olacaksınız. Bu nedenle kitabı şiddetle öneriyorum. Keyifli okumalar dilerim.

 

KİTABIN KÜNYESİ

Kral’ın La Boudeuse Firkateyni ve L’Etoile Yük Gemisiyle

DÜNYANIN ÇEVRESİNDE YOLCULUK

Yazan: Louis-Antoine de Bougainville

Çeviren: Ömer Bozkurt

Orijinal Adı : Voyage autour du monde
Sayfa Sayısı : 352
Boyut : 13.5 x 21 cm
Tekrar Baskı : 3. Baskı / 09.2019