AKDENİZ’DE GEZİLER

KİTAP ÖNERİSİ

AKDENİZ’DE GEZİLER

Türkiye-Yunanistan-Ege Adaları

Grenville Temple

Osmanlı’nın son zamanlarında, büyük değişime tanıklık etmesinin yanında harika bir denizcilik kitabı da olan Akdeniz’de Geziler, İngiliz soylusu Grenville Temple tarafından kaleme alınmış. On dokuzuncu yüzyılın buğulu ama bir o kadar da büyülü atmosferinde doğuya yelken açan Temple, Türkleri öve öve bitiremiyor. Denizcilerin işine yarayacak bilgilerle bolca dolu olan kitap, her denizcinin ve Akdeniz severin kitaplığında bulunmalı.

Küçük bir alıntı:

…..gemi birdenbire yana yatarak bizi sandalyelerimizden ve tabakları da masadan aşağı fırlattı; kitaplar ve kutular aniden her tarafa dağılmıştı. Kendimizi kurtarır kurtarmaz güverteye koştuk; bütün gökyüzü siyah ve alçak bulutlarla kaplanmıştı ve Faro’ya doğru esen vahşi bir fırtınayla çalkalanan deniz, geniş bir köpük yığınına benziyor ve sürekli küçük gemimize çarpıyor, direklerimiz ve ahşap malzeme fırtınanın darbeleri altında korkutucu şekilde çatırdıyordu. Akdeniz’de seyretmeyen hiç kimse burada sıklıkla meydana gelen ve mükemmel derecede sakin havadan, en güçlü fırtınaya geçen ani değişiklik konusunda en ufacık bir fikre sahip olamaz.” (s.97)

KİTABIN KÜNYESİ

Kitabın Adı: Akdeniz’de Geziler / Türkiye-Yunanistan-/ Ege Adaları

Kitabın Özgün Adı: Travels in Greece and Turkey being the Second Part of Excursions in the Mediterranean I-II

Yazan: Grenville Temple

Yayınevi: Say Kitap

Sayfa sayısı: 312

ISBN: 978-605-02-0483-4

Ebat: 13,5 x 21 cm.

İlk Baskı: 2015

Saykitap.com’dan tanıtım yazısı:

“Kırsal alanların güzelliği büyüleyici ve eşsiz. İnsanlar dürüst, kibar ve yardıma hazırlar. Lord Byron şöyle demişti: ‘Gerçek bir Türk ağasından ya da özel Müslüman beyefendisinden daha namuslu, arkadaş canlısı ve yüce gönüllü bir kişi daha yoktur.’ Bu sularda bir tekne içinde, bütün kıyıları çok güzel ve her bir dağı, burnu, vadisi, şehri ve köyü eski günlerin parlak tarihi ile bağlantılı olduğundan çok ilgi çekici olan Karadeniz’i, Marmara Denizi’ni, Çanakkale Boğazı’nı ve Ege Denizi’ni gezmek İstanbul’da kalma zevkine katkı sağlar… İstanbul’dan, hayatım boyunca gezdiğim tüm yerlerden daha fazla zevk aldım.”

İngiliz soylusu Sir Grenville Temple, büyük bir değişim sürecine giren Osmanlı Devleti ve yeni kurulan Yunan Krallığı üzerine çarpıcı gözlemler ve tespitlerde bulunuyor. Şehirler, adalar, kıyılar; modern ordu, diplomatik balolar, saray yaşamı, mesire yerlerinde eğlenceler, danslar, şarkılar, antik kalıntılar, kitabeler, efsaneler…

Sir Grenville Temple okuyucularını Akdeniz’de bir gezintiye davet ediyor.