MGM’NİN RİCASI VAR

MGM’NİN RİCASI VAR

Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun’un bizzat katılımı ile gerçekleştirilen Piri Reis Denizcilik Sayfaları tanıtım toplantısı 6 Ocak akşamı başarıyla ve yoğun katılımla gerçekleşti. Coşkun toplantıda, amatör denizcilerin siteye yönelik talep, öneri ve düşüncelerini çok önemsediklerini, sistemin iyileşmesi için her türlü öneriye açık olduklarını ve yorumlarımızı beklediklerini kaydetti.

Denizcilere yönelik olarak hazırlanan Piri Reis Denizcilik Sayfaları yayına girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün “mgm.gov.tr” adresi altında bulunan denizcilik sekmesi, Piri Reis Denizcilik Sayfaları adıyla yenilendi, yeni veriler de bu sayfanın içinde amatör veya profesyonel tüm denizcilerin hizmetine sunuldu. Sitenin tanıtım toplantısı, 6 Ocak 2021 akşamı MGM Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun, MGM’ye bağlı tüm daire başkanları, bölge müdürleri ve çok sayıda amatör denizcinin katılımı ile Zoom’da gerçekleşti.

ELEKTRONİK POSTA BEKLİYORLAR

Coşkun, toplantıyı açış konuşmasında, uzun süredir yapılan çalışmaların nihayetlendiğini, denizcilerimizin artık yabancı siteleri kullanmak zorunda kalmayacaklarını kaydetti. Coşkun, toplantı sırasında yazılı aldıkları soruların, Tahminler Daire Başkanı Tayfun Dalkılıç tarafından yanıtlanmasını sağlarken, “Bu toplantıya katılamamış amatör denizcilerimiz olabilir. Lütfen siteyi inceleyip iyileştirmemiz için bize gereken yorum, eleştiri ve önerilerinizi iletiniz” dedi. Coşkun, bunun için, Deniz Meteorolojisi Şube Müdürü Denizhan Erol’un e-posta adresini vererek, “Şube Müdürümüz gönderilecek her e-postayla ilgilenecek ve hepimize bildirecek. Biz de her önerinin üzerinde duracağız” dedi. Denizhan Erol’un e-posta adresi şöyle: [email protected]

TÜRKMEN DAVETİ KABUL ETTİ

Coşkun’un ardından konuşan DADD Başkanı Zafer Türkmen de, başta Coşkun olmak üzere başarılı çalışmada emeği geçen tüm MGM çalışanlarına teşekkür etti. Türkmen, amatör denizcilerin bu yeni sistemden fazlasıyla yararlanacaklarını vurgulayarak, Coşkun’un Ankara’daki genel müdürlüğe ziyaret davetini de memnuniyetle yerine getireceğini kaydetti.

SİTEDE NELER VAR

Piri Reis Denizcilik Sayfalarına mgm.gov.tr adresinin altındaki ilgili sekmeden olduğu gibi, pirireis.mgm.gov.tr adresinden de ulaşılıyor. Sitede, tahmin raporları, bir kilometre çözünürlüklü deniz yolu tahmin sistemi, marinalar tahmin sistemi, deniz istasyonları, deniz suyu sıcaklıkları, ww3 ayrıntı haritaları (wave watch – dalga gözlem), ww3 rüzgâr yön ve hızı sistemi, ww3 dalga yüksekliği modelleri, swan dalga modeli ve rota oluşturma modülü bulunuyor. Rüzgârlar ise grid çizgileri ile verimli ve görseli güçlü olarak denizcilere sunuluyor.

VOLKAN MUTLU COŞKUN KİMDİR (kaynak: www.mgm.gov.tr)

1971 Yılında Van’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kayseri, Erzurum, Bursa, Kahramanmaraş illerinde, lise öğrenimini ise Şanlıurfa’da tamamladı. Derece ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliğinden mezun oldu. Ayrıca Anadolu Üniversitesi İktisat Bölümünü bitirdi.1993-2003 yılları arasında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), İşletme ve Bakım Dairesi Başkanlığında, Mühendis olarak görev yaptı. 2004 – 2011 yılları arasında ise DSİ’de muhtelif birimlerde Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2011 – 2014 yılları arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda Özel Kalem Müdürü olarak görev yaptı. 11.06.2014 tarihinde Bakanlık Müşaviri kadrosuna atandı. 27.08.2015 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı görevine atanmıştır. 23.02.2017 tarihinde Bakanlık Müşavirliğine atanan Sayın Coşkun, 04.12.2017 – 19.08.2018 tarihleri arasında Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 19 Ağustos 2018 tarihinde Meteoroloji Genel Müdürü olarak atanan Sayın Coşkun, Dünya Meteoroloji Teşkilatı (WMO)’nda Türkiye Daimi Temsilcisi ve WMO 6. Bölge (Avrupa Bölgesi) Birliği Yönetim Grubu Üyesi olarak uluslararası kuruluşlarda ülkemizi temsil etmektedir. Sayın Coşkun, 13 Haziran 2019 tarihinde 18. Dünya Meteoroloji Kongresi tarafından oy birliği ile WMO Yürütme Konseyi üyeliğine seçilmiştir. Yürütme Konseyinde 2019 -2022 dönemi için 6. Bölge (Avrupa) Birliğini temsil edecektir. 11 Kasım 2019 tarihinde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu üyeliğine atanan Sayın Coşkun, halen bu görevi yürütmektedir.

İngilizce bilen Volkan Mutlu Coşkun, evli ve 2 çocuk babasıdır.