DADDralli Yazısı-Başkan Zafer Türkmen

Herkese merhaba,

DADDralli Akdeniz 2019 (Likya, Pamfilya ve Kilikya) “Eski Uygarlıkların Dümen suyunda Seyir” yat rallimizin sonlarına yaklaştık. Uyum içerisinde seyir yaptık ve umarım herkes keyif almıştır, almaktadır.

Biliyorsunuz bu rallimizin ve daha önce yaptığımız rallilerin birçok amacı var “denize, denizciliğe, su sporlarının özendirilmesine, yaygınlaşmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak, halkımıza denizi ve denizciliği sevdirmek.” bunlardan biri.

Ralliler sırasında yaptığımız “Pruva Düzeninde Seyir” ile şehri selamlama ve/veya bir “Sevgi Çemberi” yapma bu amaca yönelik bir etkinliktir ve bir biçimde kıyıdan bizleri izleyenlerde etki yaratmaktadır.

Rallileri düzenlerken sponsorlarımız, ev sahiplerimiz (DADD dostları, yerel ve merkezi yönetim, yelken kulüpleri) ve Sahil Güvenlik Komutanlığı gayretli ve güler yüzlü çalışmalarıyla rallimizin muhteşem geçmesinde büyük rol oynuyorlar.

Yaptığımız selamlama etkinlikleri aynı zamanda bu kişilere olan bir vefa borcudur.

Ralli komodoru olarak bugüne kadar yaptığımız bu etkinliklerde ralli katılımcılarının gösterdiği duyarlılık için çok teşekkür ederim ve devamını dilerim.

DADD Rallilerimizin birçok amacı var demiştik, birer birer açıklamaya devam edelim.

Ülkemiz Amatör Denizcisinin birçok sorunu var biliyoruz. Bunlardan “devletin” çözebilecekleri ile ilgili olanlarının “devlete” iyi duyurulması gerekmekte.

“Devlete” her şeyi duyurmak hem zordur hem de sonuç alınacağı kesin değildir.

“Devlete” giderken öncelikle “sizin” duyulmuş hem de ortaya bir şeyler koymuş olmanız gerekmektedir. Yani “biz varız” demek ön koşuldur, siyasi kimlikleri olanlar konumuz dışı tabi. Onlar bir biçimde kendilerini duyurabilir, isteklerini anlatabilir ve belki de sorunlarını kolayca çözebilirler. DADD’ın yolu ilk bahsettiğim yoldur.

DADDralli’lerin yapılmasının bir amacı da budur önce “devlete” kendini duyurmak. Sonra isteklerimizi duyurmak.

Yaptığımız ralliler bir biçimde herkes tarafından duyulmaktadır. Özellikle Karadeniz ve Akdeniz kıyılarımızın Kemer-Antalya-Alanya sonrası İskenderun’a kadar olan bölgeleri yatçıların yeğlediği, seyir yaptığı kısacası “boy gösterdiği” yerler değil.

DADDralli’lere katılan yatçılarımızla birlikte bu bölgeleri ziyaret ediyor ve orada valiler, kaymakamlar, belediye, yelken kulübü, ticaret odaları başkanları ve DADD Ralli Dostları tarafından karşılanıyoruz.

Onlar da bizler de çok memnun kalıyoruz. Gittiğimiz bölgelerin adı gündeme geliyor, medyada yer alıyor, tanıtım anlamında yararlı oluyoruz yani.

Gittiğimiz bu bölgelerde ilgililerle yaptığımız görüşmeler çok olumlu oluyor hem onların hem de amatör denizciliğimizin sorunlarını çözümü için bir sinerji yaratma umudumuz oluşuyor: Onlarla birlikte, önümüzdeki 3-5 ay içinde, “devlete” gidip dileklerimizi ileteceğiz kısmetse ☺

DADD Rallilerimizin amaçlarını anlatmaya devam edelim;

Teknesi olan amatör denizcilerimizden bazıları (zamanı ve durumu uygun olduğu halde) deneyimsizlik, tek başına seyir yapmaktan çekinme, bir arıza oluştuğunda denizde kalma vb. değişik nedenlerle denize çıkamamakta özellikle uzun seyirler yapamamaktalar.

İşte bu denizcilerimiz, önceden hazırlıkları yapılmış, üzerinde çalışılmış ralli programlarımız içinde yer alarak gidilen bölgelerde yer bulma, herhangi bir arıza oluştuğunda yardımsız kalma vb. kaygılardan uzak, rallilerin güvenli ortamında keyifle seyir yapmaktalar.

Rallilerimiz bir yarış değil gezidirler. Birçok deneyimli denizcinin bulunduğu rallinin güvenli ortamında keyifle seyir yaparken, kara kültür gezileri (KKG) ve çeşitli etkinliklerle de sosyalleşme olanağı bulmaktalar.

Rallilere katılan denizcilerimiz yakınlarını, arkadaşlarını da davet ederek teknelerinde sevdikleriyle birlikte hep beraber seyir yapmaktalar da.

Özetle DADDralli’ler, teknesi olan amatör denizcilerimizin denizlerde uzun seyir yapma fırsatı yaratmaktadır.

Derneğimizin kuruluş amaçlarından biri de zaten budur.

DADDralli’ler yalnızca denizde seyir değildir, limanlara bağlanıldığında yapılan kara kültür gezileriyle ülkemizin kıyıları, doğal ve tarihi güzellikleri, kültürel zenginlikleri yerli ve yabancı yatçıların dikkatine sunulmaktadır.

Rallilere katılan Türk ve yabancı katılımcılar genelde inanılmaz bir uyum sağlamakta, rallilerin son günlerinde hemen herkesi “ralli sona erecek” diye bir hüzün kaplamaktadır. Bu yılki rallilerin bitecek, ancak 2020 yılındaki yeni DADDralli’ler de buluşulacak olunması yüreklere su serpmektedir.

Yabancı yatçıların ülkemiz hakkındaki düşünceleri değişmekte ve gezi anılarını ülkelerindeki yat dergilerinde yazmakta; yine üye oldukları yelken kulüpleri üyelerine sunum yaparak duyurmaktalar.

Çok keyifli günler/aylar geçiren, güzel anılar biriktiren ve Efsanenin parçası olan yerli/yabancı ralli katılımcıları esasen DADD’ın Karadeniz ve Akdeniz kıyılarındaki amaçlarını hayata geçiren öncüler olmaktalar. Yabancı katılımcılar, özellikle DADDralli Karadeniz’e katılanlar, DADD ve Türk insanı hakkındaki çok olumlu düşüncelerini sosyal medyada paylaştılar. Şimdiden çok sayıda yabancı tekne 2019 DADD rallilerine katılma talebini iletti.

Sloganlarımız “Deniz Dolu Yaşam, Yaşam Dolu Deniz” ve “DADDralli’ye Katıl Efsanenin Parçası Ol” dur.

Sizlerde DADDralli’lere katılarak efsanenin parçası olun. Çok selam. 14.12.2019

Zafer Türkmen

DADD Başkanı